Výběr sedla

Vybrat si správné a padnoucí sedlo není vždy jednoduché. Na této stránce se Vám pokusíme poradit s výběrem a představit jednotlivé modely sedel San Marco. Pro finální potvrzení Vašeho výběru Vám doporučujeme si sedlo otestovat, nejlépe u některého z našich partnerů, kteří Vám poskytnou plný prodejní i poprodejní servis a sedlo Vám správně namontují. Pokud ve svém okolí žádného z partnerů nemáte, obraťte se přímo na nás:

email: info@sportimport.cz
telefon: +420 723 804 415 nebo +420 728 899 410

Testovací sedlo Vám v případě nedostupnosti rádi zapůjčíme oproti vratné záloze.

Jak se vyznat v nabídce

Celá nabídka sedel od italského výrobce Selle San Marco je logicky členěná a obsahuje různé kvalitativní úrovně. Klíčem je vybrat si model, který bude vyhovovat Vaší fyziologii a cyklistickému zaměření (viz další kapitola). Jakmile si vyberete model, zbývá doladit jeho šířka (označní NARROW nebo WIDE v názvu) - tady jednoznačně doporučujeme otestování v rámci výběru modelu. A dále lze případně zvolit SUPERCOMFORT provedení (větší díra a vyšší gelové polstrování), které se nabízí u většiny modelů. Pro finalizaci výběru je nutné zvolit si kvalitativní úroveň, kde nabízí výrobce několik možností:

  • DYNAMIC - základní provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Microfeel a lyžinami Manganese. Je určeno především začátečníkům nebo hobby jezdcům s menším ročním nájezdem kilomterů jako ekonomická varianta.
  • RACING - závodní nejrozšířenější provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Microfeel a lyžinami ze slitiny Titanu a Siliconu XiSiLite. Je určeno především výkonnostním sportovcům s vyšším ročním nájezdem kilomterů jako trvanlivá lehčí varianta. Zároveň je to také přorozeně nejpohodlnější závodní varianta v nabídce díky práci titanových lyžin.
  • CARBON FX - vrcholné provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Microfeel a lyžinami DNA FullCarbon. Je určeno především výkonnostním sportovcům a profesionálům s vyšším ročním nájezdem kilomterů jako nekompromisní lehká a trvanlivá varianta.
  • SUPERLEGGERA - výjimečné TOP provedení s fullcarbon ručně vyráběnou skořepinou, tlumením Pebax, povrchem Microfeel a lyžinami DNA FullCarbon. Je určeno především cyklistickým nadšencům hledajícím výjimečný produkt s garantovanou váhou každého ručně vyráběného kusu. Tento model se pyšní titulem nejlehčího sériově vyráběného polstrovaného sedla na trhu.

Názvy jednotlivých sedel jsou pak strukturované dle jejich vlastností. Například jméno produktu "Aspide Open-Fit Racing Wide" nám říká:

  • Aspide Open-Fit - model Aspide s dírou.
  • Racing - provedení Racing s titanovými lyžinami.
  • Wide - širší varianta sedla.

Pro koho je které sedlo vhodné

Zde je stručný přehled našich základních modelů a jejich primární určení. Neznamená to, že nemohou být použity jinak nebo někým jiným, ale jedná se o zamýšlený a převažující způsob užití. Nejsou zde uvedeny také modely specializované nebo výprodejové.

Aspide Open-Fit

Model Aspide byl vyvinut na základě letitých zkušeností se silniční cyklistikou v jejím závodním pojetí a je nejúspěšnějším modelem značky posledních let.

Primárně je určen na silnici pro lidi se zdravým postavením a normální až užší pánví. Vyhovovat bude také vrchařům díky delší a úzké špičce společně s oporou, kterou poskytuje zadní část pánvi při stoupání. Díra je standardní, takže se předpokládá průměrná ohebnost beder, kde není kladen extrémní důraz na úlevu intimním partiím.

Aspide Full-Fit

Plná verze modelu Aspide posouvá tento úspěšný model blíže k lidem s málo ohebnými bedry, kteří nejsou tak citliví na tlak v intimních partiích a potřebují využít výhod užší a delší špičky sedla. Stejně jako u Open varianty, i zde se předpokládá primárně silniční užití, standadní až užší pánev a tudíž potřeba volného pohybu stehen, čemuž napomáhá více vykrojený tvar.

Pro úlevu perineální oblasti je u tohoto sedla použita gelová patrona v oblasti prostaty, která dělá sedlo skutečně pohodlným a dotváří zvýšenou možnost pohybu po sedle v rámci stoupání a klesání terénu.

Aspide Short

Aspide Short je moderní zkrácenou variantou ikonického modelu Aspide. V hierarchii modelů se tak řadí mezi klasické Aspide a univerzální Allroad.

Nabízí větší díru, stále relativně plochý charakter sedla a úzkou špičku. Díky širšímu otvoru a nově tvarované zadní části nabídne více pohodlí. Sedlo je tak vhodné pro lidi s užší pánví, spíše podsazenou.

Allroad

Nejuniverzálnější model v nabídce sedel tvoří zlatý střed mezi modely Aspide (úzké a dlouhé) a Shortfit (krátké a široké). Svým pojetím je tento model vhodný jak pro silnici, tak také pro gravel a offroad disciplíny.

Toto sedlo bude vyhovovat lidem, kteří mají standardní postavu a nemají odchylku ani jedním směrem. Je dostatečně široké, aby poskytlo dobrou oporu, ale také zároveň dobře řeší rozložení váhy na špičce sedla. Doplněno je velkorysým otvorem, který uleví perineální oblasti.

Shortfit

Zkrácená a rozšířená sedla na trhu dlouho chyběla a jejich obliba od uvedení na trh několik let nazpět prudce roste. Takovým zástupcem je i model Shortfit, který je určen pro široké spektrum užití na silnici, dráze, ale i na MTB. Je to také model milovaný ženami!

Shortfit je řešením zejména pro lidi s ohebnými bedry, normální až širší stavbou pánve a/nebo agresivnějším jízdním stylem, kdy zatěžujete perineální oblast tlakem a je potřeba jí ulevit. Toho se docílí zvětšeným otvorem a zároveň rozšířenou špičkou sedla, na které se lépe rozkládá tlak. Oproti Aspide je toto sedlo také klenutější v příčném průřezu, takže nabízí úlevu na svých okrajích při šlapání. I přes celkovou kratší délku nabízí sedlo více jízdních pozic a širší špička je lépe využitelná.

GND

Model GND (jeho jméno je odvozeno ze slova GrouND = země) je určen primárně na MTB či gravel použití. Nabízí specifickou úpravu zevnějšku a polstrování tak, aby poskytoval potřebné jízdní vlastnosti právě v těchto disciplínách. Vhodné je pro široké spektrum jezdců a nabízí velmi univerzální skořepinu.

Tvarem vychází z podobné skořepiny jako má Shortfit na silnici, ale obsahuje několik velmi zajímavých řešení. Jedním z nich je CoreZone ve FullFit verzi, která otvor pro úlevu perineální oblasti zakrývá polstrováním a vzniká tak unikátní koncept otveřeného/uzavřeného sedla. Další úpravy se týkají špičky, která je dodatečně polstrovaná pro strmé výjezdy, a také ochrany boků režnou látkou, která ochrání sedlo při dotyku s drsnějšími povrchy. Zadní část sedla je zaříznutá, aby se nezachytávaly kalhoty při jízdě za sedlem.

Specializovaná provedení SUPERCOMFORT

Některé modely se vyrábějí také v provedení SUPERCOMFORT. Tato úprava přidává ke standardnímu sedlu ještě navíc gelovou vrstvu tlumení a perforovaný odvětraný potah sedla v kombinaci s maximalizací otvoru uprostřed. Ve studiích prováděných na jezdcích různého zaměření a fyzické zdatnosti se ukazuje, že větší míra pohodlí (zvýšené polstrování) může mít velmi pozitivní dopad ve dvou případech. Tím prvním jsou kratší tréninky méně zdatných cyklistů, kteří nejsou na sedlo zvyklí (cca do dvou hodin) a tím druhým je naopak ultramaratonské pojetí cyklistiky s výkony dlouhým 6-8 hodin a více. Při standardním cyklistickém výkonu zdatného jedince (3-5 hodin v sedle) se ukazuje jako výhodnější kvalitní vložka v kalhotech v kombinaci se závodněji pojatým posltrováním sedla. Toto provedení také častěji volí ženy - zejména Ty příležitostně jezdící.

Zajímavosti a novinky

celý archiv

Nový model GrouND

01. 06. 2021 – Od června 2021 přichází na trh nový model GrouND, který navazuje na velmi úspěšný model GND.

číst dále

Zkracujeme - Aspide SHORT

12. 10. 2020 – Koncem léta uvedlo San Marco na trh nový model Aspide Short.

číst dále

Rozšíření produktové nabídky

31. 05. 2020 – Jako vždy v půli sezóny, i nyní uvedlo Selle San Marco na trh lehkou inovaci svého modelového portfolia.

číst dále