Výběr sedla

Vybrat si správné a padnoucí sedlo není vždy jednoduché. Na této stránce se Vám pokusíme poradit s výběrem a představit jednotlivé modely sedel San Marco. Pro finální potvrzení Vašeho výběru Vám doporučujeme si sedlo otestovat, nejlépe u některého z našich partnerů, kteří Vám poskytnou plný prodejní i poprodejní servis a sedlo Vám správně namontují. Pokud ve svém okolí žádného z partnerů nemáte, obraťte se přímo na nás:

email: info@sportimport.cz
telefon: +420 723 804 415 nebo +420 728 899 410

Testovací sedlo Vám v případě nedostupnosti rádi zapůjčíme oproti vratné záloze.

Jak se vyznat v nabídce

Celá nabídka sedel od italského výrobce Selle San Marco je logicky členěná a obsahuje různé kvalitativní úrovně. Klíčem je vybrat si model, který bude vyhovovat Vaší fyziologii a cyklistickému zaměření (viz další kapitola). Jakmile si vyberete model, zbývá doladit jeho šířka (označní NARROW nebo WIDE v názvu) - tady jednoznačně doporučujeme otestování v rámci výběru modelu. A dále lze případně zvolit SUPERCOMFORT provedení (větší díra a vyšší gelové polstrování), které se nabízí u většiny modelů. Pro finalizaci výběru je nutné zvolit si kvalitativní úroveň, kde nabízí výrobce několik možností:

  • SPORT - základní provedení s důrazem na co nejdostupnější cenu s tlumením Biofoam, povrchem Softfeel a lyžinami Carbon Steel. Je určeno především začátečníkům nebo víkendovým jezdcům s menším ročním nájezdem kilometrů jako ekonomická varianta.
  • DYNAMIC - základní provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Softfeel a lyžinami Manganese. Je určeno především začátečníkům nebo hobby jezdcům s menším ročním nájezdem kilometrů případně.
  • RACING - závodní nejrozšířenější provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Microfeel (umělá kůže) a lyžinami ze slitiny Titanu a Siliconu XiSiLite. Je určeno především výkonnostním sportovcům s vyšším ročním nájezdem kilomterů jako trvanlivá lehčí varianta. Zároveň je to také přorozeně nejpohodlnější závodní varianta v nabídce díky práci titanových lyžin.
  • CARBON FX - vrcholné provedení s karbonem obohacenou skořepinou, tlumením Biofoam, povrchem Microfeel (umělá kůže) a lyžinami DNA FullCarbon. Je určeno především výkonnostním sportovcům a profesionálům s vyšším ročním nájezdem kilomterů jako nekompromisní lehká a trvanlivá varianta.
  • SUPERLEGGERA - výjimečné TOP provedení s fullcarbon ručně vyráběnou skořepinou, tlumením Pebax, povrchem Microfeel a lyžinami DNA FullCarbon. Je určeno především cyklistickým nadšencům hledajícím výjimečný produkt s garantovanou váhou každého ručně vyráběného kusu. Tento model se pyšní titulem nejlehčího sériově vyráběného polstrovaného sedla na trhu.

Názvy jednotlivých sedel jsou pak strukturované dle jejich vlastností. Například jméno produktu "Aspide Open-Fit Racing Wide" nám říká:

  • Aspide Open-Fit - model Aspide s dírou.
  • Racing - provedení Racing s titanovými lyžinami.
  • Wide - širší varianta sedla.

Pro koho je které sedlo vhodné

Zde je stručný přehled našich základních modelů a jejich primární určení. Neznamená to, že nemohou být použity jinak nebo někým jiným, ale jedná se o zamýšlený a převažující způsob užití. Nejsou zde uvedeny také modely specializované nebo výprodejové.

Aspide Open-Fit

Model Aspide byl vyvinut na základě letitých zkušeností se silniční cyklistikou v jejím závodním pojetí a je nejúspěšnějším modelem značky posledních let.

Primárně je určen na silnici pro lidi se zdravým postavením a normální až užší pánví. Vyhovovat bude také vrchařům díky delší a úzké špičce společně s oporou, kterou poskytuje zadní část pánvi při stoupání. Díra je standardní, takže se předpokládá průměrná ohebnost beder, kde není kladen extrémní důraz na úlevu intimním partiím.

Aspide Short

Aspide Short je moderní zkrácenou variantou ikonického modelu Aspide. V hierarchii modelů se tak řadí mezi klasické Aspide a univerzální Allroad.

Nabízí větší díru, stále relativně plochý charakter sedla a úzkou špičku. Díky širšímu otvoru a nově tvarované zadní části nabídne více pohodlí. Sedlo je tak vhodné pro lidi s užší pánví, spíše podsazenou.

Allroad

Nejuniverzálnější model v nabídce sedel tvoří zlatý střed mezi modely Aspide (úzké a dlouhé) a Shortfit (krátké a široké). Svým pojetím je tento model vhodný jak pro silnici, tak také pro gravel a offroad disciplíny.

Toto sedlo bude vyhovovat lidem, kteří mají standardní postavu a nemají odchylku ani jedním směrem. Je dostatečně široké, aby poskytlo dobrou oporu, ale také zároveň dobře řeší rozložení váhy na špičce sedla. Doplněno je velkorysým otvorem, který uleví perineální oblasti.

Shortfit 2.0

Zkrácená a rozšířená sedla na trhu dlouho chyběla a jejich obliba od uvedení na trh několik let nazpět prudce roste. Takovým zástupcem je i model Shortfit, který je určen pro široké spektrum užití na silnici, dráze, ale i na MTB. Je to také model milovaný ženami!

Shortfit je řešením zejména pro lidi s ohebnými bedry, normální až širší stavbou pánve a/nebo agresivnějším jízdním stylem, kdy zatěžujete perineální oblast tlakem a je potřeba jí ulevit. Toho se docílí zvětšeným otvorem a zároveň rozšířenou špičkou sedla, na které se lépe rozkládá tlak. Oproti Aspide je toto sedlo také klenutější v příčném průřezu, takže nabízí úlevu na svých okrajích při šlapání. I přes celkovou kratší délku nabízí sedlo více jízdních pozic a širší špička je lépe využitelná.

GrouND

Model GrounND (jeho jméno je odvozeno ze slova groung = země) je určen primárně na MTB či gravel použití. Nabízí specifickou úpravu zevnějšku a polstrování tak, aby poskytoval potřebné jízdní vlastnosti právě v těchto disciplínách. Vhodné je pro široké spektrum jezdců a nabízí velmi univerzální skořepinu.

Tvarem vychází z podobné skořepiny jako má Shortfit na silnici, ale obsahuje několik velmi zajímavých řešení, které jej předurčují do terénu. Další úpravy se týkají špičky, která je dodatečně polstrovaná pro strmé výjezdy. Zadní část sedla je zaříznutá, aby se nezachytávaly kalhoty při jízdě za sedlem.

Specializovaná provedení COMFORT a SUPERCOMFORT

Některé modely se vyrábějí také v provedení COMFORT (úroveň Dynamic, dodatečné polstrování biopěnou) či SUPERCOMFORT (úroveň Racing, dodatečné polstrování gelem). Tato úprava přidává ke standardnímu sedlu větší pohodlí. Ve studiích prováděných na jezdcích různého zaměření a fyzické zdatnosti se ukazuje, že větší míra pohodlí (zvýšené polstrování) může mít velmi pozitivní dopad ve dvou případech. Tím prvním jsou kratší tréninky méně zdatných cyklistů, kteří nejsou na sedlo zvyklí (cca do dvou hodin) a tím druhým je naopak ultramaratonské pojetí cyklistiky s výkony dlouhým 6-8 hodin a více. Při standardním cyklistickém výkonu zdatného jedince (3-5 hodin v sedle) se ukazuje jako výhodnější kvalitní vložka v kalhotech v kombinaci se závodněji pojatým posltrováním sedla. Toto provedení také častěji volí ženy - zejména Ty příležitostně jezdící.

Zajímavosti a novinky

celý archiv

Ikona Regal se vrací!

18. 09. 2023 – Regal je historický název ikonického sedla, který zažil éru znovuvzkříšení jako REGAL EVO. Nyní byl však kompletně přepracován a na trh vstupuje v další generaci jako REGAL SHORT!

číst dále

Shortfit 2.0 3D printed

21. 10. 2022 – Selle San Marco vstupuje do světa tištěných 3D sedel se svým nejoblíbenějším modelem.

číst dále

Nový Shortfit 2.0

11. 01. 2022 – Selle San Marco představuje novou kapitolu jednoho z nejúspěšnějších produktů historie italské společnosti.

číst dále