Selector

Pozn.: originální DiMA selector můžete najít na stránkách výrobce zde: http://www.sellesanmarco.it/en/dima/

DiMA je zkratka z Dimensional Mesh Analysis. Tento nástroj na podporu správného výběru sedla byl vyvinut na základě mnoha inženýrských studií a spolupráce s profesionály za celou dobu existence San Marca. Jeho cílem je co nejrychleji pomoci při výběru správné varianty sedla na základě několika srozumitelných a jednoduchých otázek.

Nástroj obsahuje 5 kroků, na jejichž základě Vám bude doporučen model a jeho šíře. Pokud si nejste u některých odpovědí jistí a nástroj Vám tak dává např. dvě varianty výsledku, doporučujeme kontaktovat některého z našich prodejců a zajistit si u něj vyzkoušení daných variant přímo na svém kole.

Krok 1/5

Věk

Věk uvažujeme jako jeden z faktorů při rozhodování o  vhodném typu sedla a dělíme jej na tři intervaly. Zvolte prosím, do které věkové kategori patříte:

 • DO 30 let
 • MEZI 30 a 45 lety
 • NAD 45 let

Krok 2/5

Citlivost na tlak

Perineum je oblast s mnoha nervovými zakončeními mezi sedacími kostmi a jeho vystouplost a citlivost je velmi subjektivní. Čím vyšší je vystouplost této oblasti při sezení na sedle, tím vyšší je na něj tlak, který způsobuje horší prokrvení až bolestivost. To, jak vnímáte tuto oblast právě Vy, je rozhodující při výběru sedla. Rozlišujeme tři úrovně, ze kterých si prosím zvolte tu, která je Vám nejblíže:

 • LOW (velmi malá citlivost)
 • MEDIUM (střední citlivost)
 • HIGH (vysoká, doporučujeme začátečníkům)

Krok 3/5

Somatotyp

Zjistěte, do které ze tří rámcových kategorií spadá Vaše tělesná stavba, obecně se označuje jako "somatotyp". Každá z těchto kategorií se projevuje specifickou fyziologickou charakteristikou, díky čemuž ji můžete lehce rozpoznat.

 • ENDOMORPH – dobře stavěný s širokou stavbou kostí
 • MESOMORPH – většinou štíhlejší a svalnatější
 • ECTOMORPH – přirozeně hubený, úzké kosti

Abychom Vám pomohli, zkuste se připodobnit k jednomu z ilustrovaných obrázků.

Krok 4/5

Rozdíl výšky sedla a řidítek

Vaše pozice při jízdě na kole je důsledkem nastavení výšky sedla oproti výšce řidítek. Rozdíl těchto výšek se nazývá "delta" a měl by Vás zařadit do jedné z těchto kategorií:

 • DELTA HIGH pokud rozdíl výšek řidítek (jejich vrchní hrany) a střední části sedla v anatomickém bodě (zde je šíře sedla 72 mm) je více jak 10 cm u silničního a více jak 5 cm u MTB kola
 • DELTA MEDIUM pokud se rozdíl pohybuje mezi 5-10 cm u silničního a 2-5 cm u MTB kola
 • DELTA LOW pokud je rozdíl menší než 5 cm u silničního a 2 cm u MTB kola nebo je dokonce sedlo níže než řidítka

Měření lze nejjednodušeji provést přiložením pásmového měřidla ke kolu stojícímu na vodorovné podložce.

Krok 5/5

Styl jízdy

Sedla San Marco zahrnují dva základní ergonomické typy: Waved (prohnutý profil) a Flat (rovný profil).
Vyberte si typ sedla WAVED, pokud se při jízdě často a rádi zapíráte o záda a zadní stranu sedla a šlapete stabilně v sedle. Tento profil je vhodný zejména pro jízdu do kopce, kde vás zadní zvednutá část podporuje.
Vyberte si typ sedla FLAT, pokud preferujete naopak využití celé délky sedla a často se při jízdě posouváte na jeho špičku a zpět.

Naše doporučení

Zajímavosti a novinky

celý archiv

Nová řada Dynamic 2017

28. 08. 2016 – Osvědčené tvary závodních sedel Aspide, Mantra, Concor a Regale jsou od sezóny 2017 dostupné i v řadě Dynamic.

číst dále

DiMA Selector česky

02. 01. 2016 – Nově najdete na našich stránkách také českou verzi DiMA selectoru pro snadný výběr sedla.

číst dále

Nová webová prezentace

01. 01. 2016 – Počátkem tohoto roku byly spuštěny nové webové stránky věnované značce San Marco.

číst dále